Ревю на Мекотели

Ревю на Мекотели

Ревю на Мекотели

Blog Article



Яйцата се снасят поотделно или на групи в желеобразни маси или кожести капсули.

Черупката на мекотелите произлиза от слизестата обвивка на тялото, която постепенно загрубява и се превръща в кутикула. Кутикулата е водонепропусклива, през нея не преминават и газове. Ето защо с нейната поява газообменът през повърхността на тялото става невъзможен.

Характерна особеност на гастроподите е вторичната загуба на билатералната симетрия на тялото.

Лушпите од забите, познати и како скафоподи, имаат долги, цилиндрични школки со пипала кои се протегаат од едниот крај, кои овие мекотели ги користат за јаже за плен од околната вода.

Под епителот се наоѓа сврзно и мускулно ткиво, а телесната празнина е мешавина од примарна празнина и целом.

Това, което отличава октоподите и сепиите (и в по-малка степен – и калмарите), е, че могат да се прикриват в движение.

При мекотелите обитаващи водоизточници съществува и специализиран орган, който да осигурява непрекъснат ток на водата. Нарича се сифон и представлява част от мантията. Освен основната си функция той спомага при осъществяването на движението, храненето, дишането и размножаването.

"Най-влиятелните личности от древността" Открийте древни гробници и съкровища!

Представителите на опашнохордовите животни дълго време са класифицирани от естествоизпитателите в една група с някои мекотели

Като начало разполагат с три сърца и синя кръв. Когато се чувстват застрашени, изпускат мастилен облак и се стрелват в друга посока. Нямат кости. Единствените твърди части от тялото им са клюнът, подобен на папагалска човка, и хрущялната обвивка около мозъка им. Това ги улеснява да изчезват в миниатюрни пукнатини – способност, която им позволява да избягат, подобно на Худини, от всеки аквариум, освен от най-добре подсигурения за октоподи. Не само че всичките им смукала могат да се движат независимо едно от друго, а и всяко е покрито мекотели с вкусови рецептори – представете си тялото си, покрито със стотици езици. Кожата им е осеяна с клетки, чувствителни към светлината. А най-извънземното е, че… Но нека да изчакаме с това. Нека първо се срещнем с друг октопод.

Начинът на живот на останалите три класа мекотели е значително по-разнообразен в групата, поради което е представен в подраздели по-долу.

имат малки ями или „трапчинки“ в центровете си с подобни на сирене отломки

максималният размер на черупката е положително свързан с дълголетието;

Двойни мекотели Те се различават както по външен вид, така и при липса на активен апарат за вграждане. Тези безобидни заседнали животни лежат на дъното на морето, покрити, за да защитят тялото отгоре и отдолу с две черупки, които са прикрепени върху два мускулни връзки отпред и отзад.

Report this page